Култура и история
Дали свързвате културния туризъм само с посещение и разглеждане на исторически и културни забележителности. Едва ли.
Културният туризъм ни показва архитектурни паметници, реликви , музей, обичаи и традиции, традиционни занаяти, исторически и модерни технически паметници, национална кухня, език. Потапя ни в естествената история, в човешкото и културно наследство, в изкуството и философията, и ни запознава с особеностите на различните региони. Пътуването е спомен от миналото,живото ни настояще и очакваното ни бъдеще.
А ние имаме много да Ви покажем. Едно пътуване през хилядолетната история на българските земи - тракийска култура и архитектура, средновековна мистика, възрожденски бит...и съвремието на 21 век. Хилядолетна история на България, изненадва всеки, който за пръв път я посещава със своите над 40 000 исторически паметници - 7 от които в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство, 36 културни резервата, 160 манастира, 330 музея и галерии. Всички народи, живяли по тези земи - траки, българи, славяни - оставят своя отпечатък в световната културна съкровищница. Многобройни са гръцките, римските и византийските паметници от античността и ранното средновековие. Известни в цял свят са Варненският некропол отпреди 4 000 г. пр. Хр., запазил най-старото обработено злато в света, тракийските гробници и светилища в Казанлък, Свещари, Старосел, Александрово, многобройните, ценени в цял свят тракийски златни съкровища. Ние ,българите даваме на света своя календар, първата азбука на славянски език, създадена от братята Кирил и Методий, обявени от църквата за покровители на Европа, славяно-българският превод на свещенните книги, Мадарския конник.
Ще Ви покажем Велика София, Пловдив и Римската империя, бреговете на Черно море, Долината на царете между Стара планина и Средна гора-където се пазят много от паметниците на тракийската култура, Каменното сърце – района между Сливен и Стара Загора, където бликат минералните извори, Големите планини – Рила и Пирина с известните ски курортите Боровец и Банско, двестагодишните къщи в Арбанаси, ще Ви заведем на кукерския фестивал в Перник и Дупница през месец януари, или на фестивал на автентичния фолклор в Копривщица през май-юни , а защо не и на празник на морето в Балчик и Созопол през август. Ще Ви заведем в уникалния по рода си открит музей на занаятите в Етъра, където пред Вас ще оживеят занаяти като пране на вълна на реката, разчепкване с ръце, предене с хурка и вретено, боядисване с растителни бои на двора, тъкане на домашен хоризонтален стан и пр. Ще можете да наблюдавате също замесването на хляб и изпичането му в пещ на дървени въглища, квасене на кисело мляко, биене на масло, опушване на сливи, варене на боб в гърне, приготвяне на мармалад и пр.
Ще Ви посрещнем по стар наш обичай с погача хляб, сол и мед и с букети от здравец за “ Добре дошли“.